DOLAR
19,4032
EURO
21,2751
ALTIN
1.252,26
BIST
5.012,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
21°C
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Salı Yağmurlu
17°C
Çarşamba Az Bulutlu
19°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
19°C

Kamu Otoriteleri İçin Farkındalık Artırma Semineri gerçekleştirildi

AYDIN VALİLİĞİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN, AVRUPA KOMİSYONU COSME PROGRAMI KAPSAMINDA DESTEKLENEN ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM VE KIRSAL KALKINMA İÇİN SOSYAL EKONOMİNİN GELİŞTİRİLMESİ’ PROSES PROJESİNİN KAPANIŞI, ‘KAMU OTORİTELERİ İÇİN FARKINDALIK ARTIRMA SEMİNERİ’ DÜZENLENMESİ İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Kamu Otoriteleri İçin Farkındalık Artırma Semineri gerçekleştirildi
27.01.2022
A+
A-

Aydın Valiliği tarafından yürütülen, Avrupa Komisyonu COSME Programı kapsamında desteklenen ’Sürdürülebilir Tarım ve Kırsal Kalkınma İçin Sosyal Ekonominin Geliştirilmesi’ PROSES projesinin kapanışı, ’Kamu Otoriteleri İçin Farkındalık Artırma Semineri’ düzenlenmesi ile gerçekleştirildi.

Avrupa Komisyonu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Yürütme Ajansı (EASME), Sosyal Ekonomi Misyonları teklif çağrısı kapsamında Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosunun hazırlayıp sunduğu ve desteklenmeye hak kazanan 22 proje arasında yer alan PROSES projesi ile, sürdürülebilir tarım ve kırsal kalkınma alanındaki sosyal ekonomi paydaşları arasında iyi uygulamaların değişimini sağlamak ve ağ oluşturmak, sosyal ekonomi paydaşları için yeni öğrenme ve işbirliği fırsatları oluşturmak ve sosyal ekonomi ve sosyal girişimcilik konularında için kamu otoritelerinin farkındalığını artırmayı hedefleniyor.

12 ay süre ile uygulanan proje kapsamında Türkiye, İspanya ve İtalya’da sürdürülebilir tarım ve kırsal kalkınma konulu Sosyal Ekonomi Çalıştayları organize edildi. Sürdürülebilir tarım ve kırsal kalkınma alanında İyi Uygulamalar Kitapçığı oluşturuldu. Tarımda Endüstri 4.0, Akıllı Tarım uygulamaları seminerleri ve iyi örnek paylaşımları gerçekleştirildi. www.proses.com web sitesinde Sosyal Girişimcilik Üzerine MOOC (Çevrimiçi Eğitim Platformu) oluşturuldu. Kamu Otoriteleri İçin Sosyal Ekonomi Farkındalık Artırma Semineri düzenlendi.

Sosyal Ekonomi Çalıştaylarının ilki 15-16 Haziran 2021’de, Covid-19 Pandemi şartlarından dolayı yerel sosyal ekonomi paydaşları dahil tüm ortak bölgelerden 78 katılımcıyla çevrimiçi etkinlik olarak gerçekleştirildi. İkinci çalıştay 28-29 Eylül 2021 tarihlerinde İspanya’nın Carmona kentinde ortak bölgelerden gelen 36 katılımcıyla; Üçüncü çalıştay ise 16-17 Kasım 2021 tarihlerinde İtalya’nın Jelsi kentinde, Türkiye’den 13, İspanya’dan 7, ev sahibi İtalya’dan 16 sosyal ekonomi paydaşının katılımı ile gerçekleştirildi.

PROSES Projesi Kamu Otoriteleri İçin Sosyal Ekonomi Farkındalık Artırma Seminerine ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kurum ve kuruluş müdürlerinin katıldı. Seminerde, çalıştay katılımcıları olarak Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendiroğlu, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ve Köşk Belediye başkanı Nuri Güler, yurt dışı çalıştayları ile ilgili değerlendirmelerini paylaştılar. Program, Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat’ın proje hakkındaki değerlendirmeleri ile sona erdi.

Gerçekleştirilen PROSES Projesi sunumunda ’Sosyal Fayda için Sosyal Ekonomi ve Sosyal Girişim’ konusu ele alınırken, 70’li yıllardan bu yana devletlerin ve özel sermayenin odaklandığı ekonomik büyümenin bir sınırı olduğu gerçeği, pandemi ve iklim krizi ile beraber daha çok ortaya çıktığı görüldü.