DOLAR
19,4032
EURO
21,2751
ALTIN
1.252,26
BIST
5.012,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
20°C
Ankara
20°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
27°C

İnşaat sektörü otopark yönetmeliğini ütopik buluyor

İNŞAAT MÜHENDİSİ EMRAH GÖZE, TÜRKİYE’DE ŞEHİRLERİN EN ÖNEMLİ SORUNLARININ BAŞINDA YER ALAN OTOPARK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN UYGULAMAYA GEÇEN OTOPARK YÖNETMELİĞİNİ MEVCUT HALİYLE ÜTOPİK BULDUĞUNU BELİRTEN İNŞAAT MÜHENDİSİ EMRAH GÖZE, SEKTÖRDEKİ DURGUNLUĞU ARTTIRACAĞINI İLERİ SÜRDÜ. GÖZE; “ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN BİR ÇOK KEZ ERTELENEN ANCAK MART 2021’DE YÜRÜRLÜĞE GİREN YENİ OTOPARK YÖNETMELİĞİ YAPILACAK YENİ YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ KESMEKTEDİR” DEDİ.

İnşaat sektörü otopark yönetmeliğini ütopik buluyor
08.10.2021
A+
A-

İnşaat Mühendisi Emrah Göze, Türkiye’de şehirlerin en önemli sorunlarının başında yer alan otopark sorununun çözümü için uygulamaya geçen otopark yönetmeliğini mevcut haliyle ütopik bulduğunu belirten inşaat mühendisi Emrah Göze, sektördeki durgunluğu arttıracağını ileri sürdü. Göze; “Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından bir çok kez ertelenen ancak Mart 2021’de yürürlüğe giren yeni otopark yönetmeliği yapılacak yeni yatırımların önünü kesmektedir” dedi.

İnşaat maliyetlerinin artması nedeniyle sektörün zor bir döneme girdiğini belirten İnşaat Mühendisi Emrah Göze, “İçinden geçtiğimiz ekonomik zor koşullar, konut faizlerinin yüksek olması, inşaat maliyetlerinin finansman giderler hariç yüzde 45 oranında artması gibi birçok nedenden dolayı zor duruma düşen inşaat sektöründe maliyetlere bir de ilçe belediyelerine devredilen yeni otopark harç ücretleri eklendi. Bu durum ekonomide lokomotif sektörlerin başında gelen inşaat sektöründe yeni yapılacak projelerin önünü kesmesi sebebiyle ciddi bir istihdam kaybına da yol açmaktadır” dedi.

Özellikle ilçe belediyelerinin alınan otopark ücretlerini bir havuzda tutma ve 3 yıl içerisinde otopark yerleri satın alıp başlanması kanunda istense bile, durumun bir çok ilçede, özellikle cadde üstünde halihazırda tek araçlık bile otopark yeri olmayan yerlere nasıl bir uygulama yapacağının hala bilinmediğini kaydeden Emrah Göze, yaşanan sıkıntının sektörü daha da zora sokağını söyledi.

Yönetmeliğin ilçe belediyelerince çıkartılan yüksek harç ücretlerinin yüzde 25’nin peşin geri kalanın 18 taksit yada iskan ruhsatı aşamasında alınmasının şart koşulmasının yeni projelerin hızını kestiğini ileri süren İnşaat Mühendisi Göze, “Mevcut haliyle belediyelerin arsa alıp katlı otopark yapması yada caddelerin altlarını değerlendirmesi gerekmektedir. Birçok ilçe belediyesi için bu durum oldukça ütopiktir. Bu yüzden havuzda toplanan otopark ücretlerinin amacı dışında kullanılıp kullanılmadığı ya da yapılamayacak otoparktan ücret talep edilmesi yeni projelerin askıya alınmasına, istihdam kaybına yol açmaktadır. Giderek yüksek girdiler sebebiyle oldukça zor bir dönemden geçen inşaat sektörünü yapılamayacak otoparklar sebebiyle maliyetleri daha fazla yükseltmenin hem ilçe ekonomisine hem yatırımlara oldukça zarar vereceğini düşünmekteyiz. Sektör olarak karar vericilerin bu konuyu biran önce çözüme kavuşturmasının yeni yatırımlar için oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz” diyerek sektör açısından ütopik buldukları otopark yönetmeliğinin gözden geçirilmesini istediklerini söyledi.