DOLAR
19,4032
EURO
21,2751
ALTIN
1.252,26
BIST
5.012,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
20°C
Ankara
20°C
Az Bulutlu
Perşembe Yağmurlu
19°C
Cuma Az Bulutlu
18°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
23°C

Boğaçayı Bilim Kurulu toplandı

AKADEMİSYENLER, MESLEK ODALARI TEMSİLCİLERİ VE KONUSUNDA UZMANLARDAN OLUŞAN BOĞAÇAYI BİLİM KURULU; BOĞAÇAYI’NDA YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRMEK ÜZERE ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KOORDİNASYONUNDA TOPLANDI. BOĞAÇAYI PROJE ALANINDA YAPILABİLECEK ÇALIŞMALAR HAKKINDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNAN BİLİM KURULU, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ.

Boğaçayı Bilim Kurulu toplandı
21.06.2021
A+
A-

Akademisyenler, Meslek Odaları temsilcileri ve konusunda uzmanlardan oluşan Boğaçayı Bilim Kurulu Boğaçayı’nda yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda toplandı. Boğaçayı proje alanında yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunan Bilim Kurulu, sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirdi.

Bilim Kurulu Toplantısı’na Antalya Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Başdanışmanı Dr. Cem Oğuz ve Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Konyaaltı Belediyesi, ASAT Genel Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve konusunda uzman bilim adamları katıldı.

“Çalışmalar anlatıldı”

Toplantıda son yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nda alınan kararlara istinaden Boğaçayı’nda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ve korumaya yönelik planlanan projeler kurul üyelerine aktarıldı. Ardından kurul üyelerinin konuyla ilgili değerlendirmeleri ve önerileri alındı. Kurul üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede; yaz döneminde derenin ağzının kapatılarak iç kısımdaki su seviyesinin yükseltilmesinin, belediyenin teknelerle gerçekleştirdiği sucul bitki kesme ve toplama faaliyetleri için gerekli olan su derinliğini sağlaması açısından önemli olduğu vurgulandı. Bölgede bulunan Duraliler, Hurma, Boğaçayı yeraltı su kaynaklarının deniz suyu ile tuzlanmasının önlenmesi ve proje alanında oluşan ekosistemin muhafaza edilmesi açısından Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmaların doğru olduğu ifade edildi.

“Mobil havalandırma sistemi”

Bilim Kurulu’nda ayrıca Boğaçayı’nda mevsimsel oksijen miktarı ihtiyacının sağlanabilmesi için yaz döneminde kullanılabilecek, kış döneminde kaldırılabilecek mobil havalandırma sisteminin uygun noktalara yerleştirilmesi halinde, sistemin dip çamurunun oluşumu, koku, görüntü kirliliği gibi problemlerin azaltılmasına katkı sağlayacağı ifade edildi. Buna ek olarak biyolojik mücadele için bazı balık türlerinin de kullanılabileceği, toplanan bitki ve yosunlardan belediyenin kompost elde etme fikrinin yerinde olacağı da kurul üyelerince belirtildi.

“Bilimsel çalışmalar sürüyor”

Yapılan düzenli temizlik çalışmalarının su kütlesindeki çevre sorunlarını büyük oranda engellediği ancak Boğaçayı Projesi ile birlikte kıyıyı besleyen rüsubatın su kütlesinde birikerek Konyaaltı Sahili’ni besleyememesi ve kıyı erozyonunun devam etmesi en büyük sorun olarak gösterildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile Konyaaltı Sahili’ndeki kıyı çekilmeleri hakkında gerçekleştirilen bilimsel çalışmanın devam ettiği, ilerleyen dönemlerde sonuçların Bilim Kurulu ile detaylı olarak ele alınacağı ifade edildi.

“Çalışmaların devamlılığı şart”

Toplantıda, itirazlara rağmen 2017 yılında başlayıp 2018 Aralık ayında biten, yaklaşık 129 bin metrekarelik alanda 2.5 metre derinleştirilerek oluşturulan ve her geçen yıl derinliği azalan su kütlesinde, hidrojen sülfür çıkışları oluştuğu, çökelme nedeniyle çamur birikimi ve sucul bitkilerin oluştuğu dile getirildi. Boğaçayı havzasının eski doğal haline dönmesinin zaman içinde olabileceği, bu süre zarfında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaların devamlılığının sağlanması gerekliliği kurul üyeleri tarafından vurgulandı. Kurul üyeleri, bunun şu an için en doğru çözüm olarak görüldüğünü ancak en büyük kaygı olan kıyı erozyonun devam etmesi nedeniyle Boğaçayı’na doğanın yapacağı bir müdahale ile eski haline dönmesini umduklarını ifade etti.