DOLAR
19,4032
EURO
21,2751
ALTIN
1.252,26
BIST
5.012,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
23°C
Ankara
23°C
Az Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Salı Az Bulutlu
28°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C

Gürsu Belediyesi gençlerin geleceğine ufuklar açıyor

GENÇLERİN GELECEKLERİNE YÖN VERMELERİNDE UFUKLARINI GENİŞLETMELERİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA ÖNEMLİ PROJELER GERÇEKLEŞTİREN GÜRSU BELEDİYESİ, BÜNYESİNDE OLUŞTURDUĞU ‘EURODESK TEMAS NOKTASI’ SAYESİNDE, GÜRSU VE BURSA’DAKİ GENÇLERİ DÜNYA GENÇLİĞİYLE BULUŞTURUYOR.

Gürsu Belediyesi gençlerin geleceğine ufuklar açıyor
02.07.2021
A+
A-

Gençlerin geleceklerine yön vermelerinde ufuklarını genişletmelerini sağlamak amacıyla önemli projeler gerçekleştiren Gürsu Belediyesi, bünyesinde oluşturduğu ‘Eurodesk Temas Noktası’ sayesinde, Gürsu ve Bursa’daki gençleri dünya gençliğiyle buluşturuyor.

Türkiye, Bursa ve Gürsu çapında hayata geçirilen projelerle, gençlerin; sosyal, kültürel, ekonomik, toplumsal ve bireysel gelişimlerini, aktif yaşama katılımlarını sağlamak hedefleriyle, 2019 yılında, Gürsu Belediyesi’nce Eurodesk Temas Noktası oluşturuldu. Gürsu Belediyesi Eurodesk Temas Noktası tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerle; eğitim, kültür, gençlik ve spor alanlarındaki, hibe destekli Avrupa Birliği programlarını en etkin şekilde yürüterek, gençlerin, kurum ve kuruluşların, bu programlardan azami şekilde istifade etmelerini sağlamak amaçlanıyor. Bunun yanında, gençlerin, Avrupa’da, ülkemize dair oluşturulmaya çalışılan olumsuz ön yargıların giderilmesi konusunda etkin rol almaları ve yabancı dillerinin gelişiminin sağlanması yönünde çalışmalar yapılmakta.

354 gönüllü çalışanı ile Gürsu Eurodesk Temas Noktası sayesinde;Gençler, AB programlarını tanıma noktasında gerek yüz yüze gerekse online bilgilendirme seminerlerine katılarak, fikirlerini hayata geçirebilecekleriplatformlarla buluşturuluyor. Bu kapsamda, AB fırsatlarından yararlanmak isteyen gençlere, Gürsu Eurodesk Temas Noktası gönüllüsü olarak, tüm Avrupa’da, yararlanıcı kurumlarca gerçekleştirilen ortak proje ve etkinliklere katılma imkanı sunuluyor.

“Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerin gelişimine destek olma yönünde önemli çalışmalar yapıyoruz” diyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Gençlerin istihdamı ve mesleki becerilerini geliştirmeye yönelik kurduğumuz Kolektif Kariyer Merkezimiz sayesinde birçok gencimizin kariyer hedeflerine ulaşmada yardımcı oluyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sürekli vurguladığı geleceğin meslekleri konusunda, özellikle nitelikli eleman desteğini sağlamak ve yeni trendleri yakalamak amacıyla, bu yıl, Türk Ulusal Ajansı bünyesinde bulunan ESC (Avrupa Gönüllü Hizmetleri) akreditasyonuna başvurduk. Bu belgeyle gelecek dönemler için Kolektif Kariyer Merkezimiz bünyesinde bulunan yazılım atölyesi ve youtube stüdyosunda, 12 ay süreyle ve belediyenin bütçesinden herhangi bir ödeme çıkmadan, Avrupa’nın nitelikli gençlerine imkan sağlayarak, bölgemizdeki ve özellikle paydaş olduğumuz kuruluşların çalışanları ile birlikte, nitelikli katma değerli ürün çıkarma noktasında çalışmalar yürütülecek. Bununla birlikte paydaşı olduğumuz sanayi kuruluşlarının kapasitesini arttırmaya yönelik olarak yabancı öğrenci ve gönüllülerimiz ile birlikte sanayici ve iş adamlarını bir araya getirerek e-ticaret platformlarının aktif edilmesi ile birlikte, Bursa’mızın ihracat kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz. Bu günlerde de, Belediyemiz Eurodesk Temas Noktası koordinasyonuyla; İtalya, Polonya, Almanya, Litvanya ve İsviçre’den gelen60 genci, Gürsu Adrenalin Park’ımızda ağırlıyoruz”dedi.

Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen gönüllü gençler, Gürsu Adrenalin Park’da ağırlanarak, oluşturulan programla, Bursa ve Gürsu’nun Avrupa ölçeğinde tanınması sağlanmakta. Düzenlenen gezilerle, kültürel miraslarımızın tanıtımı sağlanırken, bu zor günlerde yerel esnafın da turizm faaliyetiyle desteklenmesi sağlanmakta.